News RSSCERN'de yapılan proton çarpıştırma deneyi ile tereyağı yapılabilir mi?

CERN’de yapılan proton çarpıştırma deneyi ile tereyağı yapılabilir mi? CERN’de neler oluyor ? İleride parçaları birleştirirken kullanacağımız önemli birkaç bilgiyi baştan vermek istiyorum. Atomdan küçük, atomu da oluşturan maddelere Atom altı parçacık denir.En çok bilinenleri, alt parçacıklardan (kuarklardan) oluşan proton, elektron, nötron dur. Bir protonun çapı 0.87x10^(-)13 cm dir. Sütün içerisinde bulunan bir yağ globülünün çapı 4x10 üzeri -4 cm (0,0004 cm) ve proton çapından yaklaşık 4,6 trilyon kat daha büyük. CERN’ de  atomdan daha küçük olan protonların birbirleri ile çarpıştırılarak evrenin nasıl oluştuğu; doğanın temel kuvvetlerinin nasıl çalıştığı, maddenin yapı taşının ne olduğu insanlığın yüzyıllardır peşinden gittiği en önemli sorulara cevap aranıyor. Bizde ise keşfini yüzyıllar önce yaptığımız evrenin en güzel lezzetlerinin üretimi yapılıyor. Yerin 100 metre altındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) Fransa- İsviçre sınırında...

Okumaya devam etÖrnek Blog 2

Geniş metni bir görselle eşleyerek seçtiğiniz ürüne, koleksiyona veya blog gönderisine dikkat çekin. Stok durumu, stil hakkındaki ayrıntıları ekleyin, hatta inceleme sağlayın. Geniş metni bir görselle eşleyerek seçtiğiniz ürüne, koleksiyona veya blog gönderisine dikkat çekin. Stok durumu, stil hakkındaki ayrıntıları ekleyin, hatta inceleme sağlayın. Geniş metni bir görselle eşleyerek seçtiğiniz ürüne, koleksiyona veya blog gönderisine dikkat çekin. Stok durumu, stil hakkındaki ayrıntıları ekleyin, hatta inceleme sağlayın.

Okumaya devam etÖrnek Blog Sayfası

Kaliteli peynirlerimiz peynir çiftliklerimizde, peynir çiftliklerimizde ve Cheese & More by Henri Willig peynir hediyelik eşya dükkanlarımızda satılmaktadır. Gelip peynirimizi tatmaktan veya güzel bir peynir hediyesi seçmekten çekinmeyin.Gelip peynirimizi tatmaktan veya güzel bir peynir hediyesi seçmekten çekinmeyin.  Kaliteli peynirlerimiz peynir çiftliklerimizde, peynir çiftliklerimizde ve Cheese & More peynirimizi tatmaktan veya güzel bir peynir hediyesi seçmekten diyesi seçmekten çekinmeyin.Gelip peynirimizi tatmaktan veya güzel bir peynir hediyesi seçmekten çekinmeyin.  

Okumaya devam et


Get 10% OFF
Sign up now to get access to exclusive discount
Subscribe Now!