CERN'de yapılan proton çarpıştırma deneyi ile tereyağı yapılabilir mi?


CERN’de yapılan proton çarpıştırma deneyi ile tereyağı yapılabilir mi?

CERN’de neler oluyor ?

İleride parçaları birleştirirken kullanacağımız önemli birkaç bilgiyi baştan vermek istiyorum.

Atomdan küçük, atomu da oluşturan maddelere Atom altı parçacık denir.En çok bilinenleri, alt parçacıklardan (kuarklardan) oluşan proton, elektron, nötron dur.

Bir protonun çapı 0.87x10^(-)13 cm dir. Sütün içerisinde bulunan bir yağ globülünün çapı 4x10 üzeri -4 cm (0,0004 cm) ve proton çapından yaklaşık 4,6 trilyon kat daha büyük.

CERN’ de  atomdan daha küçük olan protonların birbirleri ile çarpıştırılarak evrenin nasıl oluştuğu; doğanın temel kuvvetlerinin nasıl çalıştığı, maddenin yapı taşının ne olduğu insanlığın yüzyıllardır peşinden gittiği en önemli sorulara cevap aranıyor.

Bizde ise keşfini yüzyıllar önce yaptığımız evrenin en güzel lezzetlerinin üretimi yapılıyor.

Yerin 100 metre altındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)

Fransa- İsviçre sınırında yerin 100 metre altında ve 27 kilometrelik bir tünelde yer alan ve dünyanın en büyük çarpıştırıcısı olan LHC’de her saniyede 1 milyardan fazla proton çarpıştırılıp etkileşime sokuluyor ve bu etkileşimden elde edilen veriler bilim insanları tarafından analiz ediliyor. Heyecan verici değil mi?

Devam edelim.

500 kg/saat kapasiteli yayık makinası

Tarım bakanlığının izin verdiği uygun şartlarda 500 kg/saat kapasiteli yayık makinası içerisinde saniyede milyarlarca yağ globülünün(1 ml süt içerisinde 5 milyar yağ globülü bulunmaktadır) birbiri ile çarpıştırılarak evrenin en güzel lezzetlerinden birini ortaya çıkarıyoruz. Çarpışma sonucu zarları kırılan yağ globülleri kıvama gelene kadar karıştırılmakta ve yağ tam anlamıyla suyundan ayrıştırılmaktadır. Yayık altı denilen acı sudan iyice ayrıştırmak için yıkama işlemine tabi tutulmakta ve sonrasında gramajlama makinesine girerek belli ağırlıklarda paketlenmektedir.

Ortam Güneşten daha sıcak

CERN'de yapılan deney esnasında güneşin merkezindeki sıcaklıktan daha yüksek bir çarpışma sıcaklığı elde ediliyor. Parçacıkların çarpıştırıldığı hızlandırıcıda ve dedektörlerin bazı kısımlarında ise süper iletken teknolojisi kullanıldığından soğuk ortamlar gerekiyor. O soğukluk da -271 derece, yani evrendeki ortalama sıcaklık değerinden daha soğuk.

Bizde klimalar açık

Tereyağı üretimi esnasında ortam sıcaklığını uygun şartlara (20 derece) getirebilme adına klima ile soğutma işlemi yapılıyor. Daha sonrasında paketlenen tereyağları  4-6⁰C de soğutma depolarında muhafaza ediliyor. Yaz sıcağında böyle bir ortamda olmak isterdiniz değil mi?

Evrenin sırrını ararken tadını da çıkaralım.

Yapılan milyonlarca dolarlık yatırım ile CERN'de yüzlerce bina ve 3000 personel (fizikçiler ve destek personeli) vardır. Bu personelden 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. CERN'in kendi personeline ek olarak dünyanın yüzden fazla ülkesinden yaklaşık 10.000 kadar fizikçi ve mühendis de CERN'de yer almaktadır. Bu kadar insan evrenin sırrını ortaya çıkarmaya çalışırken bizlerde evrendeki en güzel lezzetlerden biri olan tereyağının doğal imalatını yaparak bu lezzetin tadını çıkarıyoruz.

Bizim tereyağımız çok sarı renkte olmaz, olamaz.

Tereyağ dediğimizde aklımıza sapsarı bir renk mi geliyor? Bu konuyu biraz açalım. Sütün rengi mevsimden mevsime değişiklik gösterir. Bu durum hayvanların yedikleri otlarla ilgilidir. Yaz ayında yeşillikle beslenen hayvanların sütlerinden üretilen tereyağları sarımtıraktır. Kış aylarında ise yeşillikle beslenme oranı düşen hayvanların sütlerinden üretilen tereyağının rengi biraz daha akçıllaşır. Bu renk değişimi doğanın bir kanunudur. Standart bir renk tutturmak sadece ürünün içine katılan maddelerle mümkündür. Biz ürünümüze renklendirici katmadığımız için standart renk tutturmamız olanaksız. Bizim rengimiz aşırı sarı değil sarımtıraktır. Bu durum bir çok müşterimizin bize tercih sebebi.

Kargo Riski

Gıda taşımacılığında en hassas konu ürünün soğuk zincirinin bozulmaması. Bunu önlemek için ürünlerimizi strafor(köpük) kutularla ve içerisine buz aküleri konularak göndermekteyiz. Daha da güzeli bizim soğuk hava depolarından çıkan ürünler doğrudan kargo aracına gitmekte oradan da sizler için yola çıkmaktadır. Arada bekleyeceği bir durum yoktur.

Evet fiyatlarımız biraz pahalı Ama size değil

Kalitenin bir maliyeti var. Eminim bu konuda bize hak vereceksiniz. Ucuza tereyağı satan yerler her zaman olacaktır. Bizler bunun  önüne geçemeyiz. Fakat bir şeyler yapabiliriz. Bu durumu bir tanışma olarak değerlendirirsek sizler için fiyatlarımızı 48 saatliğine geri çektik. Gurme bir kişilik olduğunuzdan ve bu lezzetli avantajı değerlendireceğinizden eminim. Yarım kilogramlık tereyağımız kısa süreliğine 34,95 tl. Hemen bu lezzete ulaşmak için satın alın.Get 10% OFF
Sign up now to get access to exclusive discount
Subscribe Now!